78'den 86'ya Notları

Kapat
 

Ukrayna'da Siber SavaşUkrayna'da siyasi alandaki mücadele sanal alemde de son hızla sürüyor. 

Her iki taraftan bilgisayar korsanları karşı oldukları haber sitelerine siber saldırı düzenliyor.


Güvenlik uzmanları genellikle DDoS denilen hizmeti engelleme saldırılarına çok fazla tanık olduklarını söyledi. Saldırılar Batı ve Rusya yanlısı Ukraynalıların haber sitelerine yöneltiliyor.

En az bir kere bilgisayar korsanları Kremlin'in finanse ettiği haber ağı Russia Today'in görüntüsünü bozdu. Başlıklar ve haberlerde geçen "Rusya" kelimesi yerine "nazi" kelimesini yerleştirdiler.

Uzmanlar Batı yanlısı Ukraynalıların haber sitelerine yapılan saldırıların sürekli kuşatma altındaki Çeçen haber sitelerine yapılan saldırılara çok fazla benzediğini söyledi.

San Francisco'daki web sitelerine hızlandırma performansında ve DDoS saldırılarını azaltmada yardımcı olan Cloudflare şirketinin kurucu ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Matthew Prince dün bir röportajda bu hafta saldırıların Çeçen haber sitelerine yapılan saldırılara benzediğini ve bu saldırıların sorumlusunun kim olduğunun henüz bilinmediğini belirtti. Prince "Bu saldırıların devlet destekli saldırılar olabileceğini sanmıyorum" dedi.

Şimdiye kadar faaliyetler Estonya'da 2007'de bir ay süren online saldırının seviyesine ulaşmadı. 2008'de Gürcistan'da haftalarca süren saldırılar kadar da olmadı. Gürcistan'daki hükümet, medya, iletişim ve ulaşım şirketlerinin web siteleri haclanmiş ve Rusya yanlısı mesajlar yazmışlardı.

Öte yandan bilgisayar korsanları İngilizce yayın yapan Rus RT.com sitesine de saldırdılar. Sitenin içindeki haberledrin başlığında ve içeriğindeki "Rusya" kelimelerini "nazi" ile değiştirdiler.

 

Kaynak                                                                                :

http://www.veteknoloji.com/savas-sanal-alemde-de-artti-72423--.html

 

 


Bu yazı en son 09.03.2014 tarihinde güncellenmiş ve bugüne kadar 1220 defa incelenmiştir.

Facebook  Twitter  Google  Google       

İşbu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyal, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası kapsamında sanat eseri niteliğinde olup kopyalanamaz ve kullanılamaz.
Bu sitenin mali ve manevi hakları 1978'den 1986'ya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'ne aittir.