78'den 86'ya Notları

Kapat
 

Rus askerleri üssü ele geçirdiRus askerleri üssü ele geçirdi

Rus askeri birlikleri, Kırım'ın batısında Ukrayna'ya ait olan ve füze savunma sistemlerinin bulunduğu bir askeri üssün kontrolünü ele geçirdi. Ukrayna askerlerinin silahlarına el konuldu, çatışma çıkmadı.

Askeri üsse giriş ve çıkışların denetimi bugün Rus askerleri  tarafından sağlandı. Ancak Ukrayna askerlerinin de silahsız bir şekilde Rus askerleriyle birlikte üssün içinde sohbet ettikleri görüldü.

 

Kırım'ın batısındaki A4519 numaralı Evpatorya askeri üssü yaklaşık 150  Rus askeri tarafından çevrilmişti. Üssün kontrolü bugün Rus askerlerine geçti.  Üste bulunan Ukrayna askerlerin ilk önce direnmek istedikleri ancak Rus  askerlerine karşı koyamadıkları bildirildi. 

 

Üssün içinde şu an tam teçhizatlı en az 40 Rus askeri bulunuyor. Diğer  Rus askerlerininse diğer bölgelere geçtiği belirtiliyor. 

 

Üste görev yapan ve ismini vermek istemeyen Ukraynalı bir binbaşı, AA  muhabirine yaptığı açıklamada, üste bulunan Ukraynalı askerlerin silahlarına el  konulduğunu söyledi. Şu an için üste sakin bir ortamın bulunduğunu kaydeden  binbaşı, bir çatışma ortamının bulunmadığını kaydetti. 

 

Bu noktada üssün kontrolünü ele geçiren Rus askerlerinin rahat  tavırları dikkati çekti. Birbirleriyle şakalaştıkları gözlemlenen Rus askerleri,  üssün içinde rahat bir şekilde geziyor, Ukrayna askerleri ise Rus askerleriyle  sohbet ediyor. 

 

Rusya, Kırım'da günlerdir askeri faaliyet içinde bulunan ve  üniformalarında herhangi bir işaret taşımayan silahlı kişilerin Rus ordusuna mensup olmadıklarını iddia ediyor. 

 

REUTERS MUHABİRİNDEN İLGİNÇ FOTOĞRAF

 

Rusya ve Ukrayna arasında süren gerilim nedeniyle halkın endişeli bekleyişi de sürüyor. Reuters muhabiri, bölgeden çarpıcı bir fotoğraf geçti. O karede bölgede yaşayan kadınların, Ukrayna askeri birliğinin yanında konuşlanan tam teçhizatlı Rus askerlerini izlediği görülüyor. 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak                                                :

 

Miliyet Gazetesi İnternet Sitesi

 

 

 


Bu yazı en son 09.03.2014 tarihinde güncellenmiş ve bugüne kadar 1300 defa incelenmiştir.

Facebook  Twitter  Google  Google       

İşbu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyal, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası kapsamında sanat eseri niteliğinde olup kopyalanamaz ve kullanılamaz.
Bu sitenin mali ve manevi hakları 1978'den 1986'ya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'ne aittir.